GENEROWANIE NOWYCH ZACHOWAŃ

Oto ogólnie ujęta technika stosowna do sytuacji, w których masz do czynienia z jakimś nowym zachowaniem, które chcesz opanować, albo z takim, które chcesz zmienić. Może chcesz udoskonalić się w swoim ulubionym sporcie? Obserwuj w wyobraźni samego siebie zachowują­cego się w sposób cię satysfakcjonujący ? na przykład świetnie gra­jącego w tenisa. Jeśli to okaże się za trudne, obserwuj jakiś wzorcowy model. Zajmij krzesło reżysera w swoim wewnętrznym filmie. Bądź swoim własnym Stevenem Spielbergiem. Obserwuj scenę tak, jakby rozgrywała się przed twoimi wewnętrznymi oczami. Pozostań w dysocjacji, gdy jej słuchasz i gdy opracowujesz ścieżkę dźwiękową. Jesteś w równym stopniu gwiazdą i reżyserem. Jeśli jacyś ludzie zaangażowani są w tę scenę, zauważ ich reakcje na to, co robisz.

Opracowuj scenę i ścieżkę dźwiękową tak długo, aż nie będziesz całkowicie usatysfakcjonowany, potem wejdź w obraz samego siebie i odegraj ją tak, jak gdybyś ty to robił. Zwracaj jednocześnie szczególną uwagę na swoje uczucia i na zachowanie osób cię otaczających. Czy to nowe zachowanie reprezentuje twoją rzeczywistą wartość i zachowuje twoją osobistą integralność?

Jeśli nie czujesz się w nim dobrze, wróć na reżyserskie krzesło i zmień film, zanim do niego wrócisz. Jeśli jesteś zadowolony ze swego wyobrażonego występu, zidentyfikuj sygnał wewnętrzny lub zewnętrzny, którego możesz użyć jako wyzwalacza tego zachowania. Myślowo prze­ćwicz rozpoznanie tego sygnału i podjęcie nowych zachowań.

Generator nowych zachowań jest prostą, lecz skuteczną techniką przyspieszającą twój rozwój osobisty i profesjonalny. Każde doświad­czenie staje się okazją do nauki. Im częściej z niego korzystasz, tym szybciej zmierzasz do stania się takim, jakim chcesz być.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.