ZAŁOŻENIA

Wszyscy posiadamy przekonania i oczekiwania zrodzone z naszych oso­bistych doświadczeń; jest niemożliwością żyć bez nich. Jeśli już musimy robić jakieś założenia, niech będą to takie, które dają nam wolność, wybór i radość w życiu, a nie takie, które będą nas ograniczać. Często bowiem otrzymujemy to, co spodziewamy się dostać.

Podstawowe przekonania, które nas ograniczają, mogą wymagać jas­nego sformułowania. Często rozpoznać je możemy po pytaniu ?dlacze­go”. Pytanie ?Dlaczego nie patrzysz na mnie jak trzeba?” zakłada, że nie spoglądasz na osobę właściwie. Jeśli spróbujesz odpowiedzieć na to pytanie wprost, jesteś zgubiony, jeszcze zanim zacząłeś coś mówić.

Pytanie ?Czy masz zamiar włożyć swoją zieloną czy czerwoną piżamę, aby pójść do łóżka?” jest przykładem pułapki słownej oferującej wybór tylko w ograniczonym zakresie, uzależnionym od spełnienia bardziej podstawowego założenia, w tym przypadku pójścia do łóżka. Możesz mu się sprzeciwić, pytając: ?Skąd przekonanie, że wybieram się do łóżka?”

Zdania zawierające słowa ?ponieważ”, ?skoro”, ?jeśli” zazwyczaj zawierają założenia, podobnie jak i te, które następują po ?zastanów się”, ?pomyśl”, ?zignoruj” itp. ?Zastanów się, dlaczego poświęcamy tyle uwagi jednostkom”.

Innymi przykładami założeń są zdania:

Jak zmądrzejesz, zrozumiesz to. (Nie jesteś mądry.)

Widzę, że znowu masz zamiar skłamać. (Już wcześniej kłamałeś.)

Dlaczego nie śmiejesz się więcej? (Nie śmiejesz się wystarczająco.)

Jesteś tak głupi jak twój ojciec. (Twój ojciec jest głupi.)

Nieźle się zmęczysz w tej pracy. (Ta praca jest ciężka.)

Mój pies ma londyński akcent. (Mój pies potrafi mówić.)

Założenia muszą zawierać inne wzorce metamodelu, które trzeba odczytać. (Więc myślisz, że nie śmieję się dosyć? Ile to jest dosyć? W jakich okolicznościach spodziewasz się, że będę się śmiał?)

Założenia możemy odczytać, pytając ?Co skłania cię do tego, aby wierzyć, że…?” i uzupełniając brakujące przeświadczenia.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.